Kogo pokrzepi podatek cukrowy

Kogo pokrzepi podatek cukrowy

Ministerstwo Zdrowia chce wspierać prozdrowotne wybory Polaków przy pomocy dodatkowych opłatach za niektóre produkty. Czy to wystarczy? Temu tematowi przyjrzał się "Puls Biznesu".

Otyłość jest w Polsce coraz większym problemem, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że jedną z jej przyczyn jest nadmierne spożycie słodzonych napojów – i chce coś z tym zrobić przy pomocy nowej ustawy o wspieraniu prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Projekt, ogłoszony pod koniec grudnia, przewiduje wprowadzenie dodatkowych opłat za sprzedaż słodzonych napojów, z których wpływy mają trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia. W projekcie ustawy jest mowa o podatek w wysokości 0,7-1 zł na litr napoju. Przy okazji opłatami mają zostać też obciążone małe buteleczki mocnych alkoholi, czyli tak zwane małpki, a na dokładkę producenci suplementów diety mają oddawać państwu procent od wydatków na ich reklamę.

Po co dokładnie w Polsce mają zostać wprowadzone takie przepisy? Czy pomogą, czy zaszkodzą - i komu? "Puls Biznesu" zapytał o to wiceministra zdrowia, Janusza Cieszyńskiego oraz przedsiębiorców i ekspertkę z dziedziny dietetyki.

 

 

Wywiad z ministrem Cieszyńskim jest dostępny >>TUTAJ<<

Podcast jest dostępny >>TUTAJ<<

Zachęcamy do publikacji powyższego materiału na łamach Państwa medium, z powołaniem się na "Puls Biznesu", jako źródło informacji.

Mogą Państwo również zamieścić na swojej stronie internetowej embeda widocznego powyżej z pełnym nagraniem podcastu. Kod źródłowy znajduje się w załączniku. 

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać więcej informacji prasowych z zakresu gospodarki - zachęcamy do zapisania się na newsletter (widoczny w prawym dolnym rogu).

 Załączniki

fot Freepik jcomp.jpg

1 / 2

fot Freepik jcomp.jpg

17.01.2020

0

Pobierz

jpg 8.0 MB

Kontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl