20 edycja rankingu najbardziej dynamicznych firm z sektora MŚP

20 edycja rankingu najbardziej dynamicznych firm z sektora MŚP

Gazela to niewielkie i szybkie zwierzę, które musi stawiać czoła niebezpieczeństwom czyhającym na sawannie. Gazela Biznesu 2019 to niewielka, dynamiczna i nowoczesna firma, która rozwija się szybko, mimo że ze wszystkich stron docierają do niej zapowiedzi zbliżającego się zagrożenia. W jubileuszowej, dwudziestej już, edycji rankingu takich firm znalazło się aż 4 675.

Tegoroczna lista Gazel Biznesu jest obrazem dojrzewania polskiej gospodarki. Polska coraz częściej zaliczana jest przez różne instytucje do grona krajów rozwiniętych. Krajem w pełni rozwiniętym jeszcze nie jest, ale nie jest też krajem spontanicznej, drobnej przedsiębiorczości, kapitalizmu „na hurra”. Coraz więcej firm to stabilne instytucje biznesowe i to one stanowią największą nadzieję na utrzymanie dynamicznego rozwoju w przyszłości.

Tegoroczne zestawienie, podobnie jak kilka poprzednich, potwierdza, że spada dynamika zwiększania obrotów przez przedsiębiorstwa z grupy MŚP. O ile 10 lat temu zwycięzca rankingu w ciągu trzech lat zwiększył przychody ze sprzedaży o ponad 3173 proc., o tyle tegoroczny lider osiągnął przyrost przychodów na poziomie „zaledwie” 952 proc. To oczywiście wynik godny pozazdroszczenia, ale obserwowany od lat spadek tego wskaźnika dowodzi, że polski biznes wyszedł już z czasów pionierskich, gdy codziennością były rekordowe przyrosty sprzedaży i zysków. Nawet w sektorze e-handlu, którego przedstawiciele również goszczą na naszej liście, a w którym jeszcze niedawno rekordowe przyrosty sprzedaży były na porządku dziennym, obserwuje się wyraźne wyhamowanie tego wskaźnika.

20. edycja rankingu „Gazel Biznesu” dostarcza ciekawych informacji o strukturze małego i średniego biznesu w Polsce. A ta się zmienia. O ile naturalne jest, że pod względem liczby reprezentowanych firm dominują wciąż województwa, w których w ogóle najwięcej jest zarejestrowanych przedsiębiorstw, czyli mazowieckie, wielkopolskie czy śląskie, o tyle ta dominacja nie znajduje odzwierciedlenia w czołówce tegorocznych „Gazel Biznesu”. W najlepszej trójce po raz pierwszy w historii zestawienia znalazły się aż dwie firmy z województwa lubuskiego — tradycyjnie już skromnie reprezentowanego na najwyższych miejscach rankingu. O tym, że ilość nie musi iść w parze z jakością, może świadczyć także to, że w województwie, z którego pochodzą zdobywcy pierwszego i trzeciego miejsca, łączna liczba Gazel Biznesu spadła.

Zmienia się także struktura branżowa Gazel. Na liście obok wciąż dominujących spółek handlowych, budowlanych czy transportowych coraz częściej pojawiają się przedsiębiorstwa innowacyjne i związane z zieloną gospodarką. Wśród nich liczną reprezentację znalazły firmy związane z szeroko pojmowaną produkcją i dystrybucją energii, w tym także ze źródeł odnawialnych.

Mimo niepewności, która od dłuższego czasu gości we wszystkich niemal prognozach dotyczących gospodarki, tegoroczny ranking wskazuje, że małe i średnie przedsiębiorstwa, przynajmniej te, które mają na tyle długi staż rynkowy i dobre wyniki, że mogą się zakwalifikować do rankingu „Gazele Biznesu”, stanowią grupę okrzepłą i stosunkowo odporną na wahania koniunktury. Mamy więc podstawy, aby liczyć, że jeżeli nawet pesymistyczne scenariusze się sprawdzą, to grupa najbardziej dynamicznych małych i średnich firm poradzi sobie i w tych trudnych warunkach.

Więcej informacji o rankingu Gazele Biznesu, publikowanego od 20 lat przez dziennik "Puls Biznesu" znajduje się TUTAJZałączniki

GAZELE2019_1200.jpg

1 / 1

GAZELE2019_1200.jpg

data publikacji: 08.01.2020

rozmiar: 4.6 MB

wymiary: 2617 x 5000 px

0

Pobierz

jpg 4.6 MB

Kontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl