100 Kobiet Biznesu 2018 - Szklany sufit da się przebić w każdej branży, tylko trzeba chcieć

100 Kobiet Biznesu 2018 - Szklany sufit da się przebić w każdej branży, tylko trzeba chcieć

Uroczysty wieczór we foyer Teatru Wielkiego — Opery Narodowej w Warszawie podsumował 13 grudnia 2018 r. ósmą edycję rankingu „100 Kobiet Biznesu”.

Redakcja „Pulsu Biznesu” i wywiadownia Bisnode Polska kolejny raz wyłoniły krajową czołówkę najbardziej przedsiębiorczych pań. Od początku rankingu składa się ona z dwóch pięćdziesiątek: jedna obejmuje właścicielki i prezeski firm o wykazanych w rocznych sprawozdaniach przychodach do 50 mln zł, co w uproszczeniu odpowiada sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw, druga zaś — menedżerki podmiotów o przychodach powyżej 50 mln zł. Podstawą klasyfikacji było porównanie wyników roku 2017 z 2016. Oprócz setki wyłonionej na podstawie wyśrubowanych kryteriów, redakcja nominowała w plebiscycie 10 pań, które w 2018 r. wyróżniły się ciekawymi inicjatywami, odważnymi decyzjami, zaskakującymi awansami. W tej kategorii o kolejności zdecydowali internauci, głosujący w liczbie ponad 3,6 tys. na portalu pb.pl — udział w plebiscycie biorą czytelnicy „PB” i Bankier.pl, głosować można na stronie 100kobietbiznesu.pl.

Gale organizowane corocznie w tym samym eleganckim otoczeniu nie różnią się wizerunkowo. Merytorycznie jednak zawsze pobrzmiewają nowe wątki. W tym roku przywołany został z raportu McKinsey&Company tzw. współczynnik aktywności zawodowej kobiet, który w Polsce jest, niestety, najniższy od dekady.

Naturalnie niższy niż męski — tak jest na całym świecie — lecz gorszy niż w Unii Europejskiej. Nasza relacja procentowa kobiety/mężczyźni 48/65 odstaje nie tylko od wzorcowych państw nordyckich (65/71), lecz także od Europy Środkowej (52/65). Zminimalizowanie tej nierówności mogłoby się przełożyć na kilka procent wzrostu PKB. Niepokojące dane potwierdzają, jak potrzebne są promujące kobiecą aktywność takie inicjatywy, jak nasz ranking/plebiscyt. Ósma edycja potwierdziła upowszechnienie zjawiska, które jeszcze kilka lat temu było odkryciem. Laureatki reprezentują najróżniejsze branże, obalając stereotypy na temat kobiecych predyspozycji. Specjalistyczne budownictwo, międzynarodowy przewóz towarów, maszyny górnicze, przetwórstwo mięsa, motoryzacja, zakładowe systemy transportowe — w takich dziedzinach menedżerki realizują swoje pasje. W kosmetykach czy farmacji oczywiście także, ale w czołówkach obu pięćdziesiątek takie branże były w mniejszości. Niewątpliwie zapamiętany zostanie brązowy medal w kategorii podmiotów większych dla prezes kobiecej (72 proc. załogi) firmy spod Lęborka, która jest europejskim liderem w produkcji… kamizelek kuloodpornych oraz wyposażenia dla wojska i policji. Generalny wniosek z rozmów laureatek podczas uroczystej kolacji zapisany został w tytule.

Autor: Jacek ZalewskiZałączniki

248944,798715.jpg

1 / 2

248944,798715.jpg

08.05.2019

0

Kontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl