"Puls Biznesu" nagrodził najbardziej etyczne polskie firmy

"Puls Biznesu" nagrodził najbardziej etyczne polskie firmy

Wręczono nagrody w konkursie Etyczna Firma 2018

 

Warto grać fair — mówili jednym głosem laureaci konkursu „Pulsu Biznesu” podczas gali w Warszawie. Nieuczciwe spółki tracą bardzo wiele, nierzadko wszystko.

Ponad 20 przedsiębiorstw zapracowało w tym roku na tytuł lub wyróżnienie Etyczna Firma. Już po raz piąty kapituła konkursu doceniła spółki, które postępują szlachetnie w biznesie.

— Jeśli nie wiesz, jak należy zachować się w jakiejś sytuacji, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie. Tak mawiał do naszego wielkiego poety Antoniego Słonimskiego jego ojciec, Piotr Słonimski. Ta maksyma świetnie sprawdza się w życiu osobistym. W biznesie sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Dlatego potrzebny jest katalog rzetelnego postępowania przedsiębiorców w relacjach z klientami, kontrahentami, pracownikami, akcjonariuszami i przedstawicielami administracji publicznej — podkreślał Grzegorz Nawacki, redaktor naczelny „Pulsu Biznesu”.

Droga na skróty Co prawda droga na skróty często daje firmom piorunujące efekty: wyższe zyski, szybszy wzrost przychodów, dynamiczniejszy wzrost kursu. Niestety, dobra passa w tym przypadku trwa bardzo krótko. Nieuczciwe spółki tracą bardzo wiele, nierzadko wszystko. Marcin Klimczak, partner w PwC (spółka odpowiada za merytoryczną stronę konkursu) zauważył, że coraz więcej przedsiębiorców przykłada wagę do etyki biznesowej i relacji z klientami. — Świadczy o tym rosnąca co roku liczba zgłoszeń do konkursu. W tym roku było ich aż o 80 proc. więcej niż pięć lat temu — mówił z dumą Marcin Klimczak.

Kapituła podzieliła konkurs na cztery kategorie: Etyczna Firma, Superetyczna Firma, Wyróżnienie Etyczne i Wyróżnienie Specjalne. Jego laureaci działają w różnych branżach. Nadal jednak dominują firmy z sektora finansowego i farmaceutycznego.

 

Laureaci konkursu „Etyczna Firma 2018”

Wyróżnienie w kategorii "Małych i Micro Przedsiębiorstw" otrzymały następujące firmy: Kredytmarket/Polska Platforma Kredytowa, Active Strategy

 

W kategorii „Dużych firm” znalazły się firmy:

AbbVie Polska, Grupa Saint-Gobain w Polsce, Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie, LEO Pharma, Robert Bosch, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska, Akzo Nobel, ArcelorMittal Poland, Kompania Piwowarska, KRUK, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, MoneyGram Poland, Provident Polska, Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia Spółka Akcyjna, Gerda Hydomat, Wonga.pl, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, NSG Group właściciel marki Pilkington, PKO Bank Polski

 

W kategorii „Super Etyczna Firma 2018” nagrodę otrzymały firmy:

Nationale Nederlanden, Unum Życie (Pramerica Życie TUiR), Powszechny Zakład Ubezpieczeń

 

Nagrodę Specjalną PwC Polska – wyróżnienie specjalne za szczególne podejście do kultury etyki i przeciwdziałania nadużyciom w biznesie otrzymała firma ArcelorMittal PolandKontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl